W sierpniu 2026 r. sprzedaż detaliczna była o 3,8% wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,9% w poprzednim miesiącu i o 3,1% w sierpniu ub. roku).
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna była o 1,0% wyższa niż w poprzednim miesiącu, a jej wzrost w skali roku wyniósł 4,6%.
W okresie styczeń–sierpień br. sprzedaż detaliczna przekroczyła poziom sprzed roku o 3,4% (wobec wzrostu o 3,6% rok wcześniej).
| 2024 | 2025 | 2026 | |||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | |
| sprzedaż wyrównana sezonowo | 102,6 | 100,1 | 99,8 | 102,4 | 103,6 | 104,0 | 102,5 | 103,0 | 104,1 | 102,9 | 104,0 | 104,4 | 104,8 | 105,3 | 106,0 | 105,4 | 105,0 | 105,1 | 104,9 | 107,0 | 102,7 | 103,7 | 104,7 | 104,3 | 104,6 |
| sprzedaż niewyrównana sezonowo | 102,6 | 97,0 | 101,3 | 103,1 | 101,9 | 104,9 | 99,5 | 99,7 | 107,6 | 104,4 | 102,2 | 104,8 | 103,1 | 106,4 | 105,4 | 103,1 | 105,3 | 104,4 | 105,0 | 108,7 | 101,3 | 103,0 | 106,2 | 103,9 | 103,8 |
W większości grup w sierpniu br. sprzedaż detaliczna była wyższa niż przed rokiem. W dwóch największych grupach wzrost był mniejszy niż sprzedaży detalicznej ogółem: w żywności, napojach i wyrobach tytoniowych wyniósł 1,0%, a w paliwach stałych, ciekłych i gazowych – 1,1% (po niewielkim spadku w tej grupie przed miesiącem). Spośród pozostałych prezentowanych grup wysoki wzrost sprzedaży obserwowano m.in. w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 11,7%) oraz w grupie meble, RTV, AGD (o 10,6%). Natomiast spadek sprzedaży, podobnie jak w ub. miesiącu, odnotowano w grupie tekstylia, odzież, obuwie – o 2,7%.
| 08 2025 | 08 2026 | |
|---|---|---|
| żywność, napoje i wyroby tytoniowe | 96,6 | 101,0 |
| paliwa stałe, ciekłe i gazowe | 106,1 | 101,1 |
| pozostałe | 96,3 | 111,1 |
| meble, RTV, AGD | 113,9 | 110,6 |
| farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny | 103,3 | 106,2 |
| pojazdy samochodowe, motocykle, części | 109,4 | 111,7 |
| tekstylia, odzież, obuwie | 118,9 | 97,3 |
| prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach | 98,0 | 102,7 |
| 08 2025 | 08 2026 | |
|---|---|---|
| żywność, napoje i wyroby tytoniowe | 25,6 | 24,3 |
| paliwa stałe, ciekłe i gazowe | 14,0 | 16,0 |
| pozostałe | 9,4 | 10,0 |
| meble, RTV, AGD | 8,0 | 8,3 |
| farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny | 7,5 | 7,6 |
| pojazdy samochodowe, motocykle, części | 6,9 | 6,7 |
| tekstylia, odzież, obuwie | 6,3 | 5,6 |
| prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach | 3,8 | 3,7 |
W sierpniu br. przez Internet3 zrealizowano 9,0% sprzedaży detalicznej ogółem (w cenach bieżących), tj. o 0,9 p.proc. więcej niż przed rokiem. Większy niż w sierpniu ub. roku był udział tej formy handlu w całkowitej sprzedaży m.in. w grupie tekstylia, odzież, obuwie (23,5% wobec 22,7%), prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (23,2% wobec 18,3%) oraz meble, RTV, AGD (20,0% wobec 16,6%).
| 08 2025 | 08 2026 | |
|---|---|---|
| ogółem | 8,1 | 9,0 |
| tekstylia, odzież, obuwie | 22,7 | 23,5 |
| prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach | 18,3 | 23,2 |
| meble, RTV, AGD | 16,6 | 20,0 |
| pozostałe | 11,8 | 14,7 |
| farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny | 6,2 | 7,6 |
| pojazdy samochodowe, motocykle, części | 4,2 | 2,8 | żywność, napoje i wyroby tytoniowe | 0,8 | 0,8 |
Sprzedaż hurtowa4 w przedsiębiorstwach handlowych w sierpniu br. była o 14,4% wyższa niż przed rokiem, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych zwiększyła się o 9,2% (w sierpniu ub. roku odnotowano odpowiednio spadek o 0,6% i wzrost o 0,1%). Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży hurtowej ogółem, wysoki wzrost notowano w grupie narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (o 18,9%, po spadku przed rokiem o 5,0%). Zwiększyła się również sprzedaż w grupach półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (o 6,9%) jak i żywność (o 3,0%). Ponowny spadek sprzedaży odnotowano w grupie kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (o 4,6%, po wzroście o 8,9% przed rokiem).
W okresie styczeń–sierpień br. sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach handlowych zwiększyła się w skali roku o 11,5%, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych wzrosła o 7,4% (przed rokiem notowano odpowiednio spadek o 1,0% i wzrost o 0,3%).
| 2024 | 2025 | 2026 | |||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | |
| przedsiębiorstwa handlowe | 96,2 | 96,4 | 104,6 | 100,7 | 104,0 | 99,4 | 96,9 | 102,8 | 99,8 | 102,8 | 100,4 | 101,8 | 99,4 | 106,9 | 101,8 | 97,4 | 107,5 | 99,5 | 106,6 | 116,7 | 109,9 | 111,9 | 116,5 | 112,7 | 114,4 |
| w tym przedsiębiorstwa hurtowe | 97,2 | 95,8 | 104,0 | 98,1 | 103,0 | 102,4 | 99,8 | 104,1 | 102,1 | 104,4 | 102,0 | 102,4 | 100,1 | 107,7 | 101,4 | 99,1 | 109,6 | 97,3 | 103,7 | 113,5 | 108,1 | 108,3 | 111,4 | 108,8 | 109,2 |
Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju
Departament Analiz i Udostępniania Informacji
e-mail:
ssgk@stat.gov.pl